OSP Lachowice

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

III PODBABIOGÓRSKIE ZAWODY RATOWNICZO – GAŚNICZE 2017 UPAŁ, POT I MAKSIMUM WYSIŁKU CZYLI JAK BYŁO !!!

8 września w powiecie suskim rozbrzmiały dźwięki syren wozów strażackich, mogło to oznaczać tylko jedno. W Komendzie Powiatowej PSP w Suchej Beskidzkiej nastąpiło oficjalnie rozpoczęcie zawodów, a kolumna wozów strażackich udaje się w stronę remizy w Lachowicach.

fot. Sucha 24

 Przejazd ponad 30 zastępów udało się nagrać okiem kamery za co dziękujemy Antek 112

Na placu wewnętrznym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej jeszcze przed wielkim przejazdem samochodów ratowniczo – gaśniczych zebrało się około 200 druhen i druhów aby oficjalnie zainaugurować zawody a zarazem pogratulować ” młodym ratownikom ” którzy w dzień zawodów, od południa, zmagali się z zadaniami w trakcie                        TURNIEJU PIERWSZEJ POMOCY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW

o czym możecie przeczytać tutaj

Po przyjeździe pod remizę OSP Lachowice rozpoczęła się walka…

Około godziny 21 pierwsze jednostki wystartowały do zadań nocnych. Nocne zadania to:

  • wypadek samochodu osobowego, który wpadł do przydrożnej rzeki,
  • pożar budynku mieszkalnego z uwiezioną osoba w środku,
  • poszkodowana osoba uwięziona w naczepie Tira,
  • oraz ewakuacja ciężarnej kobiety, której samochód ugrzązł w błocie.

Po krótkim śnie na uczestników czekały zadania dzienne. Warto nadmienić, że 9 września był bardzo upalnym dniem co nie pomagało zawodnikom ubranym w ubrania specjalne. Zawodnicy musieli się zmierzyć z :

  • wypadkiem masowym w którym brały udział dzieci. Utrudnieniem było to, że dzieci w panice uciekały.
  • Rozwinięcie linii gaśniczej na znaczną odległość to jedno z zadań sprawnościowych,
  • Uwięziona osoba przez osuniętą ziemię w studni to scenariusz z prawdziwej akcji kilka miesięcy wcześniej,
  • Zadanie niespodzianka, czyli podczas robienia pamiątkowych zdjęć jednostek nagle przyjeżdża kobieta z dzieckiem, które nie oddycha,
  • Teoretyczny test wiedzy na złapanie tchu 😛
  • Dla kierowców przygotowany był test kunsztu kierowania samochodami.

Po zakończeniu zadań chwila odpoczynku dla zespołów oraz porównawczy pokaz hydraulicznego zestawu Lukas oraz akumulatorowej serii eDRAULIC. O godzinie 18 nastąpiło oficjalne zakończenie zawodów wraz z wręczeniem nagród dla najlepszych jednostek. Najlepiej poradziła sobie drużyna z OSP Bestwina, drugie miejsce zajęła jednostka OSP Sucha Beskidzka Miasto, a podium uzupełnili druhowie z OSP Kurów. Najlepszym ratownikiem zawodów okazał się dh Mateusz Drwal z OSP Zawoja Centrum, najlepszym dowódcą wybrany został dh Tomasz Hereda z OSP Kurów. Najlepiej z testem kierowców poradził sobie dh Krystian Kołaczyk z OSP Wieprz i to on odebrał statuetkę najlepszego kierowcy.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim osobą dzięki którym zawody się odbyły: sponsorom; sędzią; wójtowi Gminy Stryszawa Panu Rafałowi Lasek; Komendantowi Powiatowemu PSP w Suchej Beskidzkiej Krzysztofowi Orzesik; Komendantowi ZOG ZOSP RP w Stryszawie Michałowi Szwed; Komendzie Powiatowej PSP w Suchej Beskidzkiej; Komendzie Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej; druhną i druhom z OSP Hucisko, OSP Krzeszów, OSP Lachowice, OSP Zawoja Przysłop, OSP Ryczów, OSP Łaśnica oraz OSP Łączany za pomoc przy organizowaniu zadań; panią kucharką za pyszne posiłki; osobą, które udostępniły swoje budynki, samochody, działki; dziewczyną z MDP, które są najlepszymi wizażystkami i dbały o najbardziej realistyczne ucharakteryzowanie rannych; uczestnikom bo bez Was te zawody nie odbyłyby się. Ogromne podziękowania dla fotoreporterów za kawał dobrej roboty i tysiące wspaniałych zdjęć oraz filmów. Dziękujemy bardzo serdecznie, nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich bo było to prawie 300 osób łącznie z zawodnikami.

Do zobaczenia na IV edycji PODBABIOGÓRSKICH ZAWODÓW RATOWNICZO – GAŚNICZYCH 🙂

Zachęcamy do oglądnięcia zdjęć, które zrobili redaktorzy Sucha24.pl oraz druhowie OSP Lachowice

Publié par Sucha24.pl sur vendredi 8 septembre 2017