OSP Lachowice

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

IV PODBABIOGÓRSKIE ZAWODY RATOWNICZO-GAŚNICZE JUŻ ZA NAMI !

14 września 2018r po godzinie 17, powiat suski rozbrzmiał dźwiękiem syren ponad 30 pojazdów ratowniczo – gaśniczych. Mieszkańcy naszego powiatu już od ponad 3 lat wiedzą, że oznacza to rozpoczęcie kolejnej edycji Podbabiogórkich Zawodów Ratowniczo – Gaśniczych a uprzywilejowana kolumna pojazdów mknie do remizy OSP Lachowice.

Jak co roku zawody zostały otwarte w KP PSP w Suchej Beskidzkiej skąd następnie wyruszyła parada.

O godz 21, po przepysznej kolacji zaserwowanej przez nasze doskonałe panie kucharki, prawie 30 zastępów strażaków ochotników z powiatu suskiego, bielskiego, wadowickiego, krakowskiego, limanowskiego, żywieckiego, pszczyńskiego i tarnowskiego wyruszyło do wykonania 4 zadań nocnych. Każda jednostka na wykonanie zadania miała określony czas – 10 minut.

Na zadania nocne składały się :

 • Pożar budynku w którym prawdopodobnie znajdowała się osoba poszkodowana
 • Wypadek samochodowy z udziałem rowerzysty. Utrudnieniem było to że strażacy nie wiedzieli o poszkodowanym rowerzyście. Dowiadywali się o tym dopiero od poszkodowanego kierowcy po poprawnie przeprowadzonym wywiadzie SAMPLE.
 • Upadek z podnośnika w którym ucierpiały dwie osoby przy czym jedna znajduje się dalej w koszu na wysokości
 • Wymiana koła w samochodzie blokującym wyjazd z remizy

Po krótkim śnie i pysznym śniadanku przyszedł czas na zadania dzienne podczas których wykonywania na naszych uczestników czekały nie lada wyzwania a były to :

 • Wypadek traktorzysty. W tym zadaniu kierujący samochodem osobowym nie zachował szczególnej ostrożności przez co uderzył w tył naczepy przewożącej wystające pręty. W wyniku zderzenia samochód zostaje przebity w kilku miejscach a kierujący zostaje uwięziony.
 • Pożar lasu. Niespodzianką było to że, podczas rozwijania linii gaśniczej na znaczną odległość, kierowca pojazdu ratowniczo – gaśniczego zostaje uderzony w głowę przez spadający konar.
 • Wypadek pociągu. To zadanie było wyjątkowe ponieważ dzięki uprzejmości PKP, każda z jednostek przybyłych na miejsce zadania musiała wybić okno w pociągu i wejść przez nie do wnętrza po czym udzielić pomocy maszyniście.
 • Zasłabnięcie operatora koparki wskutek ukąszenia przez szerszenia, zadanie utrudniał niezabezpieczony głęboki wykop.
 • Test wiedzy.
 • Zadanie sprawnościowe dla najtwardszej jednostki

 

Po zmierzeniu się przez każdą jednostkę z trudami tych zadań nastąpiło rozdanie nagród i zakończenie zawodów.

Jednostki uplasowały się na następujących miejscach :

 1. OSP Bestwina
 2. OSP Kobiernice
 3. OSP Wieprz
 4. OSP Czechowice
 5. OSP Kuków
 6. OSP Zabrzeg
 7. OSP Czaniec
 8. OSP Kryspinów
 9. OSP Świętoszówka
 10. OSP Białka

11 miejsce ex aeguo zajęły wszystkie pozostałe jednostki 🙂

Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do organizacji zawodów a szczególnie jednostkom wspomagającym i naszym doskonałym sponsorom którzy ufundowali wartościowe nagrody 🙂

W tym roku było ciężko a w kolejnym będzie jeszcze ciężej a my już myślimy nad kolejnymi jeszcze cięższymi, ciekawszymi i bardziej wymagającymi zadaniami …

Druhny i druhowie … szykujcie się bo łatwo nie będzie 🙂

WIDZIMY SIĘ NA JUBILEUSZOWYCH V PODBABIOGÓRSKICH ZAWODACH RATOWNICZO – GAŚNICZYCH !!!